موسسه حقوقی حق پویان تبریز

بخش تنظیم قرارداد

در اقتصاد کنونی که کشورها در حال رقابت برای توسعه تجارت بین المللی هستند شناخت قوانین و مقررات تجارت بین المللی یک امر ضرروی و مهم است و نیز پایه رقایت از اقتصاد داخلی شروع میشود چرا که تولید وابسته به سیاست گذاری داخلی و منابع داخل است، بخشی از مدیریت نیز تنظیم قرار داد بر حسب نیاز چه از لحاظ تامین نیروی انسانی و چه از لحاظ خرید و فروش و یا قرار دادهای تامین منابع مالی است که گاهی به دلیل تنظیم نکردن قرار داد قانونی و یا قرار داد ضعیف باعث بروز برخی اختلافات میشود که این امر موجب استهلاک سرمایه و وقت میشود، اگر با تنظیم یک قرار داد قانونی که در آن تمام مفاد قرار داد ذکر شده باشد  به فرض هم که به هر دلیل اختلافات قراردادی به دادگاه و دادگستری بکشد و یک دعوای تمام عیار قضایی مطرح شود، با در دست داشتن یک قرارداد محکم و جامع احتمال بالای برد دارید. اگر طرف دعوا بهترین وکیل مدافع و حقوق دان را هم بگیرد، بازهم منطق حقوقی قرارداد شما حرف اول را می زند. چرا که : بهترین وکیل شما قرارداد شماست.
متاسفانه در کشور فرهنگ تنظیم قرارداد جای خود را باز ننموده است. نه تنها در بین مردم عادی که در بین مدیران و تاجران نیز عموماً این فرهنگ کمرنگ است. وقتی در ایران قراردادهای میلیاردی رو میبینم روی یک برگ کاغذ با جملات عامیانه تعجب میکنیم در مقابل قرارداد تعمیر کولر در جوامع پیشرفته!!
البته منظور از ” تنظیم قرارداد “، قراردادی نیست که مردم عادی با اطلاعات غیر حقوقی خود می نویسند و یا نمونه قرارداد از اینترنت کپی می کنند. بلکه منظور یک متن جامع و کامل است که مشاور حقوقی قرارداد و (وکیل امور قراردادها) با لحاظ رابطه کاری و شغلی خاص طرفین معامله و با اشراف به قوانین حاکم تنظیم می نماید و در آن نکات حقوقی تنظیم قراردادها (که در یک مقاله مستقل در همین سایت بحث کرده ایم) رعایت شده باشد.
چنین قراردادی مزایای زیر را برای طرفین رابطه کاری به همراه دارد. مهمترین این مزیت، تضمین امنیت حقوقی است :
 1. پیشگیری از دعوا
اولین مزیت یک قرارداد محکم، پیشگیری از دعوا و اختلاف بین طرفین است. وقتی طرف مقابل نتواند سوراخ و سمبه ای و یا نقطه ضعفی از قرارداد در بیاورد و ضمانت اجراهای موثر و شدید نیز برای تخلفش مقرر شده باشد، قطعاً فکر تخلف از قول و قرار را نمی کند و اگر هم اختلافی ایجاد شده باشد به مصالحه و سازش تن می دهد و کار به دادگاه و دادگستری و قانون نمی کشد.
 1. جلوگیری از باخت در دعوا
به فرض هم که به هر دلیل اختلافات قراردادی به دادگاه و دادگستری بکشد و یک دعوای تمام عیار قضایی مطرح شود، با در دست داشتن یک قرارداد محکم و جامع احتمال بالای برد دارید. اگر طرف دعوا بهترین وکیل مدافع و حقوق دان را هم بگیرد، بازهم منطق حقوقی قرارداد شما حرف اول را می زند. چرا که : بهترین وکیل شما قرارداد شماست.
 1. جلوگیری از طولانی شدن دعوا
وقتی قرارداد واضح و شفاف و محکم و صریح باشد، معمولاً کار به کارشناس و شاهد و قسم و تحقیقات محلی و استعلام از این اداره و آن اداره نمی کشد و پرونده کش و قوس دار نمی شود و قاضی سریع حکم صادر می کند و روند دادرسی به سرعت به نفع شما تمام می شود. (ان شاء ا…)
 1. جلوگیری از اختلاف نظرهای قضایی
قرارداد واضح و شفاف و دقیق باعث می شود تفسیرهای متفاوت از قرارداد به حداقل برسد و شما از اختلاف نظرها و اختلاف سلیقه های قضایی در امان بمانید. حتماً شنیده اید که یک شعبه دادگاه فلان نظر را دارد و شعبه دیوار به دیوار آن دادگاه در عین همان موضوع نظر کاملاً متفاوت و حتی برعکس دارد. بنابراین قرارداد محکم و جامع تا حد زیادی از این که حق و حقوقتان فدای اختلاف نظرها و سلیقه های قضایی شود، جلوگیری می کند.
 1. جلوگیری از هزینه های مالی در پرونده
قرارداد قوی باعث می شود منطق حقوقی خود را در دادگاه پیش بریم بدون این که نیاز به استفاده از وکلای گران و پرداخت هزینه های کلان حق الوکاله داشته باشیم که آخر هم معلوم نیست به نتیجه ای برسد یا نه. البته استفاده از خدمات وکیل دادگستری در هر دعوایی مورد توصیه ماست ولی در صورت داشتن قرارداد محکم، نیاز ضروری به استفاده از وکیل با حق الوکاله هنگفت نیست و صرفاً مشاوره حقوقی و تنظیم لایحه دفاعیه توسط وکیل کفایت می کند. چرا که بهترین وکیل شما قرارداد شماست. مضافاً هزینه دادرسی و کارشناس و تمبر و رفت و آمد و… را هم باید بپردازید که آخر هم معلوم نیست حکم به نفع شما صادر شود.
 1. جلوگیری از اتلاف وقت در دادرسی
هزینه های زیاد حق الوکاله و هزینه دادرسی و کارشناس و تمبر و رفت و آمد و … منهای خسارات معنوی و روانی است که به شما وارد می شود و قابل ارزیابی به پول نیست. هر دعوای قضایی برای شما استرس و از کار و زندگی افتادن و اتلاف وقت و اعصاب خردی دارد که به معنای خسارات روانی و معنوی و غیر پولی است. این خسارات گاهی از میلیون ها تومان خسارات پولی هم بیشتر می شود. حالا آیا واقعاً اندک هزینه تنظیم قرارداد قابل مقایسه با این همه خسارات پولی و خسارات معنوی و روانی هست؟؟
 1. جلوگیری از اعمال نفوذ
با تنظیم قرارداد محکم و قاطع، طرف دعوایتان پارتی بازی نمی تواند بکند حتی اگر میلیون ها تومان خرج کند!! از من بشنوید حتی اگه طرف دعوایتان دوست صمیمی قاضی پرونده از آب در بیاد، تا نقطه ضعف و ابهام و بهانه ای در قرارداد نباشد، قاضی نمی تواند به نفع طرف قرارداد شما رای بدهد.
 1. اجرای صحیح و به موقع تعهدات و افزایش کیفیت کار
با قرارداد محکم از همان اول همه چیز مشخص و نظم و ترتیب حقوقی برقرار است. هر طرف قرارداد به خوبی کارش را انجام می دهد و کیفیت کار و تراز بازدهی بالا می رود. ولی اگر قرارداد به خوبی و جامع تنظیم نشده باشد، حداقل کینه و کدورت ایجاد می کند و در کیفیت کار اثر منفی می گذارد. احساس داشتن حاشیه امن حقوقی باعث می شود با آرامش کار را پیش ببرید و تعهدات خود را به خوبی انجام دهید و حق وحقوق تان را هم تا ریال آخر دریافت کنید.
 1. کاهش ریسک اقتصادی
در این دوره و زمانه که این همه ریسک اقتصادی و تحریم وجود دارد و با یک مسئله کوچک دلار بالا و پایین می رود، باید روابط کاری و تجاری تان حداقل از لحاظ حقوقی محکم باشد تا میزان ریسک اقتصادی کار را کمتر کند.
 1. حفظ رابطه
با تنظیم قرارداد محکم و جامع، دوستی ها و فامیلی ها و شراکت ها و برادری ها باقی می ماند و حرمت ها همیشه حفظ می شود.
 1. هموار شدن مسیر برای رسیدن به توافق
و یا به خاطر دارم در اختلاف بین موجر و مستاجری در زمان تخلیه، مستاجر خواستار اعطای مهلت برای تخلیه و دریافت بخشی از پول ودیعه قبل از تخلیه بود و موجر اصرار داشت که کل ودیعه ۲۵۰ میلیون تومان را در ازای تخلیه کامل و تحویل گرفتن کلید ملک بدهد. هیچ کدام هم به یکدیگر اعتماد نداشتند. اینجانب پیشنهاد دادم که موجر علی الحساب مبلغ ۸۰ میلیون تومان به مستاجر بدهد ولی در اجاره نامه بنویسند ۱۰۰ میلیون تومان از پول ودیعه مسترد شد. در عوض موجر در رسید عادی بنویسد ۲۰ میلیون تومان از مستاجر قرض گرفتم و در هنگام تخلیه پس می دهم. این پیشنهاد موجب گردید که هر دو طرف به توافق برسند و نگرانی های حقوقی آن ها برطرف شود.
خسرو صالحی ( وکیل پایه یک دادگستری)

 

 

 

مشاور تنظیم قرارداد